Alla inlägg den 22 oktober 2014
Att få med allt i livet när man är småbarnsförälder är inte lätt. Har alltid tyckt att vi har varit duktiga på att få egentid. Visserligen har det varit lite ojämnt med det, men när jag väl började ta för mig lite så har det blivit egnetid både för mig och för sambon. MEN... samtidigt (vilket jag inte fick upp ögonen för förrän i helgen) har sambon och jag inte haft mycket egentid tillsammans. Och den är ack så viktig. I helgen hade sambon fixat barnvakt till sonen. Vi skulle äntligen komm aut och äta och sen gå på bio. Detta gick inte riktigt som det var tänkt. Jag åker till jobbet på morgonen (det var planerat). Men när jag är där så blir jag illamående och blir tvungen att åka hem. Vid tre piggnar jag till efter att ha sovit någon timme, spytt och varit allmänt slö. Vi bestämmer oss i sista minuten att vi trots allt ska åka på bio i alla fall och att sonen ska sova hos farmor och farfar. Det blir en OK kväll och vi fick en härlig sovmorgon. Men, vi fick inte hela kakan. Och enligt sambon så dög inte halva kakan riktigt lika bra.
Och jag VET att han dels skyller det på mig. Ja, jag åt väldigt mycket skit på fredagskvällen, men jag har aldrig blivit sååå dålig innan. Jag tror däremot att det var en kombination av dåligt matintag och utmattning. Så denna egentid var behövd, den kom bara några veckor för sent.
Söndagen började som sagt med sovmorgon. Bara att vakna när man själv vill är ju en liten sak som jag saknar något frukstansvärt. Efter frukost hämtade vi sonen hos svärföräldrarna och sedan bar det av ut till en crossbana utanför stan. Ett par kompisars son skulle prova köra. Frågade A om han ville, men han sa nej. Tills vi skulle åka hem, då ville han, Så nu har han blivit lovad att få prova nu på söndag. Efter crossbanan så blev det kvällsjobb för min del.
Magen har inte varit min vän i början av veckan men nu brar den räta sig till. Igår blev det som vanligt städning. Efter lunch kom Sandra på besök med sina två härliga ungar. Två killar som leker väldigt bra och en liten tjej som inte säger ett ljud. Känns som om vi är lite bortskämda Sandra!!
Var på föräldrarmöte igår också. Det intressant. Alltid kul att höra vad de gör på förskolan. De säger att man ska vara nyfiken och fråga och titta på det dem sätter upp på väggarna. Men då får jag problem. För samtidigt vill de ju inte att man ska stanna och störa i deras arbete. Vet inte riktigt hur jag ska göra. Trevligt var det i alla fall, mötet. Hamnade dock brevid två föräldrar som känner varandra privat och det blev väldigt mycket tissel och tassel där medan det var personer sotod och pratade. Det retade mig. Vuxna människor ska väl kunna vara tysta och lyssna. De betedde sig som småbarn. Och så hade jag en annan pappa på andra sidan som betedde sig likadant.
Imorgon jobbar jag sista dagen för denna vecka. Sen tar vi lite helgledigt.
#egentid #vuxentid #småbarnsförälder #cross #illamående #föräldrarmöte
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|||||
6 | 7 |
8 | 9 |
10 |
11 |
12 |
|||
13 | 14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
|||
20 |
21 |
22 | 23 |
24 | 25 | 26 |
|||
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
|||||
|