ejalh

Alla inlägg under december 2013

Av Em - 6 december 2013 08:39

Så var den veckan förbi. Och vilken vecka sen.

Måndag var väl inte så anmärkningsvärd, inte tisdagen heller. Men onsdagen!! Oj oj oj!!!!

Hade jättesvårt för att somna på tisdagskvällen. Onsdagen började sen som vanligt men hade en hemsk klump i magen. Kom till jobbet och allt flöt på. Gick på rast och precis när jag har satt mig ner vid bordet så öppnas dörren och in väller en hel drös med arbetskamrater som sjunger "Ja, må hon leva...". Fy fan vad pinsamt. Blev helt tårögd. En present överlämnades, ett smycke-set, och när jag sedan gick ner till jobbet igen så var klumpen borta. Vad jag hade gått och grunnat på detta. Hur och när de skulle uppvakta mig.

Slutade kl 13, åkte och hämta sonen och så hem och mysa ett par timmar. När jag kom hem låg ett blommande och ett vanligt paket på bordet, som sambon hade varit hemma med under dagen. Sen hämtade vi sambon och åkte direkt till Chili Thai för att äta middag. Hämtade sedan tårta på Oscars och så hem för att smaska på den. Jättefin och god. Sen blev det till att bara mysa på kvällen. Hade en perfekt 30-ÅRSDAG!!!

30 år!!! Nu kan man inte komma undan med att vara ungdom längre. Hur mycket man än vill! Nu ÄR man vuxen!! Men det känns greeeeat! =)

Gårdagen bestod av lite pepparkaksbak och sedan jobb på kvällen. Då drog även stormen Sven in. Sambon var så snäll och ställde ner bilen. Och nu under natten så har snön kommit.

Idag blir det besök av bästa Bea och två av hennes Goa barn. På eftermiddagen åker vi sen till Uppsala. Dags för 90-årskalas. Jag 30 och pappa 60. =)

Trevlig helg!!

Av Em - 1 december 2013 22:47

1:a advent är det idag. Det enda som saknas är snön. Men allt pynt och känslan finns där.

Har jobbat klar för denna helg. Har gått kanon. Söndagar är alltid sega, men det går.

Igår innan jobbet så stack jag iväg själv en timme. Köpte ett par julgardiner (då mitt hus verkar äta gardiner, de försvinner spårlöst), ett par julklappar och så lite julblommor.

I stort sett alla julklappar är köpta. Det är ett syskonbarn som inte har fått något än. Ska träffa henne nästa helg så då ska jag passa på att fråga vad hon önskar sig. Och så är det en sak till till sonen som ska inhandlas. Annars så är det klart. =) Julkortet är taget och beställt också. Känner ett lugn inför julen faktiskt, trots att den ska firas här i huset.

A's adventskalender blir nog en hit. Trots att den sitter uppspänd på väggen så har han inte rört den förrän idag. Och både pusselbiten och bilen blev väl mottagna. Kommentaren när han öppnade pusselbiten: "En pusselbit! Har vi det pusslet?" Goa unge!!

Nä, nu sova så vi orkar med nästa vecka. =)

Presentation

Här läser du om mitt liv som mamma, sambo och medmänniska. Hur jag får livets pusselbitar att gå ihop.

Fråga mig

0 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17 18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< December 2013 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards